Alergija je do danas već postala opštenarodno obolenje i, na žalost, i dalje se širi velikom brzinom. Dok se u IX-om veku javljala prilično retko, u XX veku je bila prisutna kod 1% svetske populacije, dok danas čak 35% populacije pati od neprijatnih simptoma ovog zdravstvenog poremećaja. Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije (WHO), ovaj odnos do 2050-e može dostići i 50%.

Iako je predispozicija za nastajanje alergije nasledna, a pored toga i štetni uticaji okoline su prisutni u sve većem broju, to ipak ne mora da podrazumeva, da će i zapravo doći do razvoja ovog poremećaja. To umnogome zavisi i od toga koliko je otporan naš prirodni imuni sistem, kao i dodatni faktor, da li smo u slučaju potrebe zaista učinili sve šta je bilo potrebno za poboljšanje stanja.

Kada se dobro osećamo, uglavnom ni ne pomišljamo na to, da se to može promeniti sa jednog trenutka na drugi. Ne činimo ništa, i samo onda počinjemo da posvećujemo posebnu pažnju na životni stil, kada se poremećaj već manifestuje. Međutim, u slučaju alegije, prevencija je najdelotvornija, ukoliko se počne još pre pojave prvih simptoma, kada još nije došlo do značajnijeg oslabljenja organizma.

Ako su se simptomi već pojavili, čak ni tada nije kasno, pošto se alergija sa jačanjem imuniteta, praćena pravilnom ishranom i odgovarajućim stilom života može prevenirati, i čak i tretirati.

5 saveta, kako da izbegnete alergiju

Sa letnjom sezonom su stigle i alergije. Ukoliko ove godine želite da izbegnete napade kašlja i osećaj svraba i peckanja očiju, ili barem da ublažite neprijatne simptome, pročitajte i isprobajte naše savete!

1. Izbegavajte alergene!

Iako ne možemo ukloniti sve štetne materije iz našeg života, možemo se potruditi, da u što je moguće većoj meri smanjimo njihov broj. Redovno usisavanje, brisanje, kao i pranje ili menjanje tepiha može da pomogne protiv polena, a sredstva za čišćenje i ličnu higijenu i kozmetiku treba zameniti za slične proizvode prirodnog porekla!

2. Detoksikujte!

Osnova jačanja imuniteta je da iz organizma odstranimo nagomilane toksične materije, zato se svakako isplati vršiti detoksikaciju. U tome nam može efikasno pomoći hlorofil.

3. Živite životom bez stresa!

Ljudi koji su više izloženi uticaju stresa, podložniji su alergijama. Razlog za to je, što dugotrajna izloženost stresu troši vitamine i minerale u organizmu, koji su neophodni za pravilno funkcionisanje imunog sistema. U nedostatku istih, dolazi do pada efikasnosti imunog sistema, i tako postaje slabije u odbrani od alergena.

4. Hranite se zdravo!

Pošto se najveći deo imuniteta vezuje za tanko i debelo crevo, pravilna ishrana može imati ključnu ulogu u prevenciji nastajanja alergija. Velikom broju osoba, koje su već patile od alergija, promena načina ishrane je dovelo do značajnog poboljšanja. Već i nekoliko sitnih koraka može da se pokaže korisnim: treba konzumirati što više svežeg voća i povrća, kao i proizvode koji sadrže probiotike. Prilikom odabira namirnica, takođe treba uzeti u obzir i reakciju između odabranih namirnica i uticaja polena. Konzumiranje određenih namirnica može dovesti do aktiviranja lažne alergijske reakcije na polen, kao na primer u slučaju konzumiranja lubenice i krastavca treba da se paze osobe preosetljive na ambroziju, dok osobe osetljive na polen breze treba da obrate posebnu pažnju na većinu letnjeg sezonskog voća!

5. Oslonite se i na pomoć dodataka ishrani!

U borbi protiv alergije vam mogu pomoći ne samo vitamini, već i druga blaga prirode. Prema ispitivanjima, uzimanje dnevno 1000 mg vitamina C već nakon 3 dana može značajno smanjiti nivo histamina, odgovornog za pojavu alergijskih reakcija, dok odgovarajući nivo vitamina D može smanjiti rizik od nastajanja alergijskih reakcija.

Prema rezultatima jedne nedavno rađene studije, i noni može biti efikasan kao dopunsko sredstvo u terapijama za tretiranje alergija. U laboratorijskim uslovima, konzumirani sok i ekstrakt lišća nonija je dovodio do značajnog smanjenja reakcije koja se javljala prilikom izloženosti alergenima. Prema naučnicima koji su radili ispitivanje, to dejstvo se ostvaruje zahvaljujući prisustvu ursolične kiseline koja se može naći u noniju ili jabukama, kao i određenim bioflavonoidima, kao što su kaempferol i rutin. Tako da se uz redovnu primenu nonija, može uspešno ublažiti pojava alergijskih reakcija!


Korišćena literatura:
Histamine and Ascorbic Acid in Human Blood - C. Alan, B. Clemetson; J. Nutr. 110: 662-668, 1980. * Dietary antioxidants and asthma in adults * Vitamin D treatment modulates organic dust-induced cellular and airway inflammatory consequences - Golden GA, et al, J Biochem Mol Toxicol. 2013 Jan;27(1):77-86. * D-vitamin-ellátottság felmérése Vas megye egészséges véradói körében – Virágh et al, Orvosi Hetilap 153. évf. vol 41. 1629-1637 * Anti-allergic activity of the Morinda citrifolia extract and its constituents – Murata et al., Pharmacognosy Res. 2014 Jul-Sep; 6(3): 260–265.

Postati član i naručiti proizvode po klupskoj ceni možete registracijom na zvaničnom sajtu CaliVite u zemlji u kojoj se nalazite. Samo kliknite na ime države i pratite dalja uputstva na sajtu. U polje kodni broj sponzora upišite 3814311380

Albania, AustriaBelgiumBosnia & HerzegovinaBulgariaCroatiaCzech Republic, Cyprus, Denmark, EstoniaFinland, France, Germany, Greece, Hungary, IrelandItaly, Latvia, Lithuania, Luxembourg, MaltaMacedonia, MontenegroNetherlands, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, SwitzerlandUnited Kingdom, Ukraine.

Besplatni oglasnik

Stranica je vlasništvo grupe nezavisnih CaliVita distributera. Nijedan od ovde navedenih proizvoda nisu lekovi, niti mogu biti zamena za uravnoteženu, raznovrsnu ishranu i zdrav način života; kao ni za tretmane lekara i konsultacije s njim. Proizvodi se mogu koristiti kao dopuna postojećoj terapiji. Trebalo bi da konsultujete svog lekara pre početka primene bilo kog preparata, kao i da ga obavestite ukoliko neki preparat već koristite. Sve informacije prezentovane na sajtu su samo INFORMATIVNOG karaktera.