Događaji u poslednjih godinu i nešto pružili su mnogo dokaza o tome da je briga o zdravlju i imunom sistemu od vitalnog značaja, ako želimo da živimo kvalitetnim životom i da sprečimo nastajanje infekcija. Osim "starih tzv. tradicionalnih" patogena, koji su nam do sada već dobro poznati, upozoreni smo na moguće napade drugih. Stoga je dobra ideja ojačati našu odbranu uz pomoć vitamina, minerala i lekovitih biljaka, koje su se već pokazale efikasnim u borbi protiv ovih "napadača".

Vitamin C

Vitamin C poseduje brojna blagotvorna svojstva, ali što je najvažnije, on je pouzdan partner kada je u pitanju prevencija od prehlade i gripa, ili brži oporavak nakon što ste ih dobili. Vitamin C pruža dodatnu podršku našem imunom sistemu, povećavajući sposobnost belih krvnih zrnaca da ubijaju bakterije i viruse.

Istraživanja su otkrila, da oni koji su imali naviku da redovno uzimaju veće količine vitamina C pre dobijanja tegoba, imali blaže simptome i brže su se oporavljali od prehlade naspram ostalih. Ovo sugeriše da je dobra ideja uzimati veće doze ovog vitamina, kao efikasno sredstvo za prevenciju.

Vitamin D

Vitamin D je odavno poznat kao snažno sredstvo za jačanje imuniteta. Nije ni čudo što se preporučuje za sprečavanje prehlade, kao i drugih respiratornih infekcija. Takođe je poznato da pojačava odbranu organizma od respiratornih patogena, jer im otežava prolaz kroz sluznicu i bori se protiv njih, tako što pokreće deljenje limfocita, kako bi isti zaštitili vaš organizam od njihovog napada.

Ali, to nije jedini način na koji vitamin D može biti od koristi. Kada se neko razboli, telo reaguje razvijanjem upale. Vitamin D može da smanji nivo upalnih supstanci koje su odgovorne za upalu, i time sprečava dalji razvoj i pogoršavanje situacije. To je od vitalnog značaja, s obzirom na to da je utvrđeno da velika koncentracija pro-upalnih citokina koje telo proizvodi u takozvanoj „citokinskoj oluji”, igra značajnu ulogu kod teških slučajeva, kod kojih dolazi do sistemskog sloma pacijenata.

Postoje i druga istraživanja, koja sugerišu da odgovarajući nivo vitamina D ima ključnu ulogu u tome, kako zarazne bolesti teku svojim tokom. Niski nivoi vitamina D pronađeni su kod pacijenata sa teškom upalom pluća, sepsom (tj. trovanjem krvi) i metaboličkim poremećajima, kao i srčanom insuficijencijom, pa su čak bili povezivani i sa većim rizikom od smrtnog ishoda. Sve u svemu, možemo zaključiti, da nedovoljan nivo vitamina D može imati uticaja na razvoj i napredovanje teške virusne infekcije.

Cink i selen

Od svih mineralnih oligoelemenata, cink i selen su najmoćniji pobornici imunološkog sistema.

Odgovarajući unos cinka može smanjiti sposobnost razmnožavanja bakterija odgovornih za upalu pluća, može i sprečiti ulazak, adheziju i razmnožavanje više vrsta patogenih uzročnika odgovornih za respiratorne infekcije. Ovo je verovatno razlog, zbog kojeg se pretpostavlja, da cink igra značajnu ulogu u bržem oporavku pacijenata, kao i za blaže simptome tokom respiratornih infekcija. Sa druge strane, nedostatak cinka slabi imuni sistem i dovodi do povećanja rizika od razvoja infekcija u gornjim disajnim putevima.

Selen se ponekad naziva još i „kontraceptivnim sredstvom za viruse”, jer ometa replikaciju i reprodukciju patogena u organizmu.

Prema nalazima istraživanja epidemije gripa od pre nekoliko godina, grip je efikasnije napredovao u onim zemljama Evrope, gde su ljudi prosečno imali nizak nivo selena. S obzirom na činjenicu da je sadržaj selena u zemljištu nizak, kao usled toga i u namirnicama u značajnoj meri opao tokom poslednjih decenija, čini se da je zaista preporučljivo pažljivo pratiti nivoe selena.

Crna zova

Brojne studije su izdvojile crnu zovu (bazga) zbog izuzetnih sposobnosti koje se manifestuju u ublažavanju simptoma gripa i skraćivanju trajanja te virusne infekcije (čak i za četiri dana!). Štaviše, na osnovu studija, pretpostavlja se da može smanjiti potrebnu količinu lekova neophodnih za ublažavanje simptoma i sprečavanje komplikacija. Osim toga, u kombinaciji sa ehinaceom, utvrđeno je da crna zova jača imuni sistem i naše odbrambene mehanizme u borbi protiv virusa gripa, ometajući replikaciju istog i sprečavajući određene vrste bakterijskih infekcija, koje se mogu razviti kao dodatne komplikacije nakon virusne infekcije.

Mačja kandža

Mačja kandža je biljka koja se koristi u narodnoj medicini u Južnoj Americi više od dve hiljade godina kao sredstvo za jačanje imuniteta, protiv upala, i kao sredstvo za prevenciju i lečenje infekcija. Novija istraživanja otkrila su, da je efikasno i protiv H1N1, jer se pokazalo da sprečava replikaciju virusa i dalji razvoj infekcije.

Kvercetin

Kvercetin je flavonoid koji se nalazi u koži voća i povrća. Ima višestruko blagotvorno dejstvo: poseduje izvrsna antioksidativna svojstva, a takođe je i svestrano sredstvo odbrane u borbi protiv infekcija. Ne samo da podržava i reguliše funkcionisanje imunog sistema, već ima i antipatogeno dejstvo širokog spektra. Pored svega toga, sposobno je da smanji nivo proinflamatornih citokina i pomaže u sprečavanju zgrušavanja krvi.

Jedno istraživanje, koje je obuhvatilo fizički sposobne pacijente starije od 40 godina, pokazalo je, da su oni koji su uzimali velike količine kvercetina, obično imali blaže simptome i brže se oporavljali od infekcija gornjih disajnih puteva.

Povedita računa! Pravilnom ishranom, zdravim načinom života i redovnim unosom neophodnih vitamina i mineralnih materija, možemo značajno doprineti jačanju sposobnosti odbrane organizma u borbi protiv štetnih patogena!

Korišćena literatura i izvori:
Zhou W., Mao S., Wu L., Yu J. Association Between Vitamin D Status and Sepsis. Clin. Lab. 2018, 64, 451–460.
Zhou Y.F., Luo B.A., Qin L.L. The association between vitamin D deficiency and community-acquired pneumonia: A meta-analysis of observational studies. Medicine 2019, 98, e17252.Ganji V., Tangpricha V., Zhang X. Serum Vitamin D Concentration >/=75 nmol/L Is Related to Decreased Cardiometabolic and Inflammatory Biomarkers, Metabolic Syndrome, and Diabetes; and Increased Cardiorespiratory Fitness in US Adults. Nutrients. 2020;12:730. Quercetin supplementation and upper respiratory tract infection: A randomized community clinical trial - Heinz, S.A.; Henson, D.A.; Austin, M.D.; Jin, F.; Nieman, D.C., Pharmacol. Res. 2010, 62, 237–242.

Postati član i naručiti proizvode po klupskoj ceni možete registracijom na zvaničnom sajtu CaliVite u zemlji u kojoj se nalazite. Samo kliknite na ime države i pratite dalja uputstva na sajtu. U polje kodni broj sponzora upišite 3814311380

Albania, AustriaBelgiumBosnia & HerzegovinaBulgariaCroatiaCzech Republic, Cyprus, Denmark, EstoniaFinland, France, Germany, Greece, Hungary, IrelandItaly, Latvia, Lithuania, Luxembourg, MaltaMacedonia, MontenegroNetherlands, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, SwitzerlandUnited Kingdom, Ukraine.

Free Classifieds

Stranica je vlasništvo grupe nezavisnih CaliVita distributera. Nijedan od ovde navedenih proizvoda nisu lekovi, niti mogu biti zamena za uravnoteženu, raznovrsnu ishranu i zdrav način života; kao ni za tretmane lekara i konsultacije s njim. Proizvodi se mogu koristiti kao dopuna postojećoj terapiji. Trebalo bi da konsultujete svog lekara pre početka primene bilo kog preparata, kao i da ga obavestite ukoliko neki preparat već koristite. Sve informacije prezentovane na sajtu su samo INFORMATIVNOG karaktera.